Krótka historia drukarek 3D

Drukarki 3D to urządzenia, które umożliwia stworzenie części i detali konstrukcyjnych konkretnych systemów i urządzeń. Do tego celu pobierając jako informacje źródłowe pliki w formie STL. Narzędzia te “drukują” przedmioty trójwymiarowe ze sztucznych tworzyw przy wykorzystaniu wielu technik za pośrednictwem specjalnego materiału zwanego filamentem. Drukarki trójwymiarowe są przydatne w projektach typowo amatorskich jak i przemysłowych, profesjonalnych. Drukarka 3D to przyszłość wielu produkcji.

Trójwymiarowe drukarki obecnie są tanie, co pomaga nam na wykorzystywanie ich nie tylko w produkcji ale również na użytek domowy. Od liczby posiadanych dysz można wytworzyć przedmioty zarówno jedno jak i wielokolorowe. Jeżeli chodzi o inne parametry takie jak kształt i wygląd końcowy ogranicza nas tutaj tylko wyobraźnia.W internecie dostępne są bowiem specjalne programy pomagające w stworzeniu upragnionego dzieła. W ten sposób stworzysz unikatowe przedmioty – zabawki czy biżuterię.

Innowacyjne urządzenia do tworzenia przedmiotów

Trójwymiarowe drukarki to technika wytwarzania elementów trójwymiarowych. Do niedawna stosowana do wytwarzania prototypów elementów do testowania spasowania oraz oceny wyglądu. Obecnie dzięki postępowi technologicznemu konstrukcji materiałowej i inżynierii systemu. drukarka 3d kit pozwala na produkcję elementów do prawdziwego użytku. To przełożyło się z kolei na zwiększenie ich rozdzielczości oraz poprawę jakości detali z naciskiem na ich wytrzymałość i odporność mechaniczną. Dzięki poprawie parametrów drukarek, jej wykorzystanie w technologii produkcyjnej w krótkich seriach, gdzie zastępuje wtryskiwanie tworzyw sztucznych jest w pełni uzasadnione. Drukarka 3D i jej cena stopniowo ulega obniżeniu i możliwy jest zakup w sklepie z drukarkami 3D także w celach amatorskich i hobbystycznych.



Początki drukarki 3D

Początki jej metod wytwarzania sięgają lat 70 i 80 XX wieku. W roku 1974 David Jones podsunął pomysł druku przestrzennego przedmiotów. W roku 1981 powstały dwie metody drukowania w 3D, które wykorzystywały fotoutwardzenie polimerów. Kilka lat później, w roku 1894 wykorzystano metodę stereolitograficzną, która wykorzystywała dwa lasery ultrafioletowe do polimeryzacji żywicy. To właśnie wtedy powstał znany nam format STL, który klasycznie związany jest z systemem drukarek 3D do czasów nam współczesnych. Rok 1988 to czas, w którym Scott Crump opatentował wytwarzanie obiektów ze stopu tworzywa, podawanego za pomocą ekstrudera (FDM). Ta technologia używana jest również obecnie przez większość drukarek 3D szczególnie modeli powszechnie dostępnych nieprofesjonalnych. W 1992 po raz pierwszy pojawiła się na rynku drukarka 3D. Aż do roku 2009 firma Stratasys obrała monopol na rynku drukarek trójwymiarowych, jednak po wygaśnięciu patentu na technologię FDM na rynku zaroiło się od konkurentów.

Rodzaje drukarek 3D

Najtańszą i najłatwiejszą w wykorzystaniu jest drukarka 3D FDMW. W tym urządzeniu korzysta się głównie tylko z dwóch filamentów – ABS oraz PLA. ABS to związek na bazie ropy naftowej, dlatego wymaga on zastosowania wysokiej temperatury. Natomiast PLA to po prostu forma kwasu mlekowego. Te materiały można z powodzeniem używać do stworzenia prostych druków, choć ABS wymaga nieco profesjonalnego urządzenia. Nie w sposób ominąć tutaj również związku PVA, który jako związek polialkoholu rozpuszcza się w wodzie. Wydrukowane przy użyciu PVA mają odpowiednią jakość, jednak przyda się tu również jeszcze lepszy sprzęt- najlepszym rozwiązaniem jest drukarka trójwymiarowa typu CTC. Innymi materiałami wykorzystywanymi w drukach 3D są PET, Nylon, PCL i HIPS.

Drukarki 3D FFM/FDM budowa i zasada działania

Technologia FDM/FDM to rezultat, w którym wykorzystywane jest ciągłe włókno z materiału termoplastycznego, które jest podawane z cewki przez ruchomą głowicę. Głowica ta jest przesuwana pod kontrolą komputera, aby ukonkretnić dany drukowany kształt. Zazwyczaj porusza się ona na dwóch wymiarach, aby osadzić jedną warstwę a następnie głowica przesuwa się w pionie aby nałożyć nową warstwę. Prędkość przesuwu trójwymiarowej drukarki może być dowolnie korygowana, co pozwala nam również na zatrzymanie i zakończenie procesu i rozpoczęcie go w innej strefie, co z kolei pozwala na produkowanie złożonych form geometrycznych. Drukarki 3D kit oferują wysoką rozdzielczość przy niskiej cenie zakupu w sklepie i użytkowania urządzenia.

Ile kosztuje drukarka 3d?

Im wyższa cena tym lepszej jakości wydruki. Do naszej dyspozycji oddane będzie więcej użytecznych funkcji. Na dobrej klasy drukarkę 3D nie trzeba jednak wydawać fortuny. Warto odwiedzić dobry autoryzowany sklep z drukarkami 3D i zasugerować się sprawdzonymi opiniami na ich temat. Kup tylko sprawdzony wcześniej model, by uniknąć w ten sposób rozczarowania. Drukarki 3D i technologia tego drukowania staje się coraz bardziej zaawansowana, co powoduje, że jej wykorzystywanie jest coraz łatwiejsze oraz coraz tańsze. Być może na przestrzeni najbliższych lat druk trójwymiarowy stanie się tak samo powszechny, jak wydruk dwuwymiarowy.

Zdj. główne: Minku Kang/unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 360 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *